מבט מקרוב: ROG Rapture GT-AX11000 – נתב WiFI 6 לגיימר המתקדם – TGspot.co.il

יצרניות המחשבים כנראה יודו בכך בפה מלא: מי שמוביל כיום את התעשייה בהיבט הביתי שלה אלו הגיימרים. הם צריכים הכל מהר יותר, חזק יותר ואם אפשר גם בעיצוב בולט וצעקני יותר. אבל זה לא רק העוצמה של המחשב עצמו. אלו שמשחקים במחשב, בקונסולה או בטלפון, זקוקים גם לקישוריות מהירה ויציבה יותר בלי פשרות ועבורם השיקה אסוס (Asus) את ROG Rapture GT-AX11000, נתב WiFi 6 חזק ועוצמתי.

לא מדובר בנתב סטנדרטי למראה. ממש לא: הוא מגיע עם לא פחות מ-Eight אנטנות, צבוע בצבע שחור עם קווים ססגוניים בצבע כתום, כשהלוגו Rupublic of Gaming של אסוס נמצא במרכזו ומואר בצבעי הקשת, ואיך לא, דם אפשר לשלוט בו מרחוק.

מפלצת של ביצועים

ה-GT-AX11000 מציע מספר רב של יכולות, אבל תחילה קצת מידע טכני: הוא פועל בטכנולוגיית WiFi 6 החדשה, השם שקיבל תקן 802.11ax, בשלושה ערוצים אלחוטיים – אחד עבור 2.Four גיגה-הרץ עד למהירות של 1,148 מגה-ביט/לשנייה ועוד שני ערוצי 5 גיגה-הרץ המסוגלים להגיע למהירות מקסימלית של 4,804 מגה-ביט/לשנייה. בסך הכל מגיעים שלושת התדרים ביחיד ל-10 גיגה-ביט/לשנייה כמעט, אבל זה רק בתאוריה. מדובר במספרים שקשה מאוד לנצל, ועוד יותר ברשת הביתית.

טכנולוגיית ה-WiFI 6 בה הוא תומך נועדה לספק ביצועים מהירים וחשוב מכך – יציבים הרבה יותר. בבסיס, אסוס משתמשת בטכניקת ה-Orthogonal Frequency-Division A number of Entry, או OFDMA בקיצור. זו מאפשרת לשנות את תדר החיבור עבור כל אחד מ-15 ערוצי ה-5 גיגה-הרץ של WiFi 6, כך שמספר מכשירים המחוברים במקביל לא מייצרים עומס על ערוץ אחד. זה בעצם אחד היתרונות החשובים של הנתב כך שיחד עם יכולת ביצועים בתעבורה גבוהה, הוא מסוגל לשרת מספר מכשירים בו זמנית.

כך לדוגמה, מצד אחד מחשב נייח שמבצע הורדה, מהצד השני בני הבית גולשים ברשתות החברתיות, מהצד השלישי יש לא מעט מכשירים חכמים המחוברים לרשת ויש גם צד רביעי שהוא המשתמש הגיימר, המשחק ב-PUBG בנייד או בקונסולות הדור הבא, וחייב לזכות בתעדוף על כולם כדי להשיג זמן שהייה שעומד על אפס עגול. זה לא תרחיש דמיוני, כי זה מה שקורה היום בבית ממוצע ועל זה הנתב יודע להתגבר באמצעות רשת 5 גיגה-הרץ נפרדת למשחקים.

בפנים נמצא מעבד מרובע ליבות בתדר 1.Eight גיגה-הרץ לצד 1 גיגה-בייט זיכרון עבודה, שנועדו לספק את מיטב הביצועים הגבוהים הנדרשים ממנו. יש גם 256 מגה-בייט של אחסון שנועדו למערכת ההפעלה וההגדרות. מבחינת חיבוריות יש ארבע כניסות רשת עד 1 גיגה-ביט ועוד כניסה אחת של 2.5 גיגה-ביט וכן זוג חיבור USB 3.1 מהירים (5 גיגה-ביט/לשנייה) לחיבור התקנים חיצוניים כמו כונן אחסון או מדפסת.

למשחקים, אבל לא רק

הרבה חוששים לשנות ולבחון את הגדרות הנתבים, אבל תהליך ההגדרה של ROG Rapture GT-AX11000 הוא דווקא די פשוט. כל שנדרש הוא לחבר את הנתב לחשמל ולרשת ולהוריד את אפליקציית Asus Router, והיא מלווה את המשתמש צעד אחר צעד באופן ההגדרות השונות של הנתב עד סיום הגדרה.

למעשה, ליבת היכולות של הנתב נקבעות על ידי התוכנה, וזו מציעה לא מעט הגדרות, אבל הדבר הכי מעניין ואולי גם הכי פשוט לשינוי – את פרופיל העבודה. בממשק האפליקציה יש כפתור המאפשר להעביר את מצב עבודת הנתב ובחירה בין משחקים, גלישה באינטרנט, הזרמת וידאו, עבודה מהבית או העברת קבצים. כל פרופיל שכזה מכיל ערכת הגדרות שונות לנתב לקביעת התעדוף בתעבורת הרשת וצריכת המשתמשים בהתאם. זה אומר שלא צריך להיות מומחה רשת גדול בשביל להבין את ההגדרות השונות ופשוט ניתן לבחור את הפרופיל הרצוי.

עבור הגיימרים מציע GT-AX11000 שלוש שכבות של האצת נתונים. תחילה זה מצב המשחקים שאליו עוברים בלחיצת כפתור כפי שציינו קודם לכן. יש גם את Cellular Sport Enhance, מצב המעביר את הנתב לתעדוף נתונים הקשורים למשחקים בנייד ומתבצעת אופטימיזציה ובדיקה בזמן אמת של תגובתיות הרשת (פינג). השכבה השלישית היא למתקדמים יותר, ובה נפתחים פורטים (NAT) ייעודיים המשמשים את המשחקים הגדולים בבחירה מתוך רשימה רחבה של כותרים המתעדכנת אחת לכמה זמן. ואם זה לא מספיק, אפשר להגדיר רשת אלחוטית נפרדת שתשמש רק למשחקים, כך שלא יהיו הפרעות ממכשירים אחרים.

עוד אפשר לצפות בצריכת הנתונים של כלל המשתמשים בנתב, המכשירים המחוברים אליו ואם מעוניינים להחיל הגבלות על מהירות או זמן שימוש בשילוב של בקרת הורים. יש גם אפשרות ליצור רשתות אלחוטיות באופן דינאמי ולקבוע זמן תפוגה אוטומטי, דבר שימושי וטוב לאורחים מזדמנים.

מלבד זאת, בנתב GT-AX11000 יש גם מערכת הגנה מובנית בשם ה-AiProtection Professional המתבססת על טכנולוגיית אבטחת מידע של טרנד מיקרו (Pattern Micro). היא מאפשרת להצפין את הנתונים העוברים ברשת, לחסום אתרים חשודים המכילים רוגלות ונוזקות או מתנהגים באופן חשוד. אפשר להפעיל זאת דרך הנתב, אשר מתעדכן אוטומטית בעדכוני האבטחה האחרונים.

אפשר גם להרחיב את טווח הקליטה של הנתב באמצעות יצירת רשת Mesh עם נתבי אסוס אחרים התומכים ב-AiMesh. כך בבית גדול אפשר לפרוס את ה-WiFi בכל מקום בבית ולא להיות תלוי באזור בו ממוקם הנתב.

כל היכולות הללו מגלמות גם מחיר לא זול במיוחד, ו-ROG Rapture GT-AX11000 נמכר ב-2360 שקלים, מה שהופך אותו לנגיש רק למשוגעים לדבר.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright Zitub.com 2020