Koronavírus a deti: Virológ popisuje vplyv nákazy na tých najmenších – Pluska.sk

dnes 11:00
Anglickí vedci prišli so šokujúcou štúdiou.

Nový koronavírus neprestáva vzbudzovať obavy na celej planéte, pričom Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila kvôli nemu stav núdze. Virológ Fedor Čiampor nám prezradil v čom sa nový koronavírus líši od toho „starého“, v čom je nebezpečný a najmä ako reaguje na detskú populáciu.

Problémy u zvierat

Nový koronavírus podľa virológa patrí do čeľade koronavírusov, ktoré vedci pozorovali od roku 1962. Nespôsobovali žiadne výraznejšie ochorenia. Vyskytli sa len slabé nádchy, takže ich mnohí radili medzi respiračné vírusy. „Nikto im nevenoval pozornosť. Boli väčšinou problémom veterinárov, lebo u hydiny spôsobovali bronchitídy, u prasiat hnačky a spôsobovali ochorenia aj u psov a mačiek. V roku 2002 sa vyskytol koronavírus, ktorý spôsobil prvú hrozbu pandémie,“ uviedol Fedor Čiampor. Podľa virológa išlo o rekombinantný druh koronavírusu, to znamená, že v jeho genetickom materiáli sa objavili časti vtáčieho koronavírusu a časti ľudského koronavírusu.

„Keď sa dva vírusy stretnú v jednej bunke, tak si vymenia časť svojho genómu a vznikne nový. Takto vznikol tento rekombinantný kmeň, ktorý sa potom mutáciami menil. Dnes poznáme sedemnásť rôznych sérotypov koronavírusov, podľa toho, ako reagujú na protilátky,“ uviedol.

Nový koronavírus pravdepodobne pochádza od netopierov. „Netopiere sú tiež cicavce a prechod takéhoto živočíšneho vírusu na ľudský je dosť dobre známy. Napríklad ebola je vírusové ochorenie, ktoré sa tiež prenieslo na človeka netopiermi,“ popísal odborník. Tento vírus, ktorý sa dostal z netopierov do styku s bežným ľudským koronavírusom vytvoril podľa virológa rekombinantný kmeň, ktorý sa chová trochu inak. Má podstatne dlhšiu inkubačnú dobu, päť až štrnásť dní.

Ani jedno dieťa

Zaujímavosťou je miera ohrozenia u jednotlivých vekových kategórií. U osýpok sa podľa virológa hovorí, že to je detská choroba, ale postihuje aj dospelých, u chrípky máme kmeň B, ktorý infikuje najmä deti. „Pred niekoľkými dňami bola uverejnená štatistika anglických vedcov ohľadne pacientov na koronavírus, že medzi chorými nebolo ani jedno dieťa do pätnásť rokov. Aj keď sa vyskytol prípad v Nemecku, že rodičia nakazili svoje dieťa. To sú paradoxy biológie a prírody,“poznamenal virológ, podľa ktorého to nie je stopercentné, ale je pravdepodobné, že deti do pätnásť rokov nemajú dostatok receptorov pre tento vírus, alebo majú lepšiu imunitnú odpoveď, dokážu sa s týmto vírusom lepšie vyrovnať. „A prekonajú túto infekciu bez symptómov a príznakov. Zaujímavosťou je, že častejšie ochorejú na koronavírus muži ako ženy. Kde je príčina, ťažko povedať, ale aj vírusy majú svoje mánie,“ dodal.

Viac o novom koronavírus z pohľadu odborníka sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ >>

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright Zitub.com 2020