Koronawirus we Włoszech. Minister zdrowia: nieusprawiedliwione zamykanie granic przed Włochami – Onet

Nie można stosować “kar” wobec Włoch, bo “aktualna sytuacja tutaj jest lepsza w porównaniu ze średnią innych państw UE” – powiedział szef resortu w telewizji RAI odnosząc się do danych z przebiegu epidemii koronawirusa.

Granic z Włochami nie chcą otworzyć na razie Austria i Szwajcaria. Oburzenie wywołała też niedawna decyzja władz Grecji, ponieważ nie umieściły Włoch na liście 29 państw, których obywatele mogą tam przyjeżdżać bez ograniczeń.

W niedzielę ambasada grecka w Rzymie ogłosiła z kolei, że od 15 czerwca pasażerowie przybywający z regionów “wysokiego ryzyka” we Włoszech, a więc Lombardii, Emilii-Romanii, Piemontu i Wenecji Euganejskiej będą na lotniskach poddawani testowi na obecność koronawirusa. Jeśli będzie on negatywny, taka osoba będzie zobligowana do 7-dniowej izolacji. W przypadku pozytywnego testu konieczna będzie dwutygodniowa kwarantanna.

“Nie jesteśmy nosicielami” wirusa – stwierdził kierownik wydziału turystyki w Emilii-Romanii Andrea Corsini. Ocenił, że taka postawa władz Grecji to kolejny powód do tego, by spędzić urlop we Włoszech.

Koronawirus we Włoszech

Stale spada we Włoszech liczba osób obecnie zakażonych koronawirusem – jest ich 42 tysiące, o około 1600 mniej niż w sobotę.

Potwierdzono dotychczas w ciągu ponad trzech miesięcy epidemii 233 tysiące przypadków koronawirusa. Wyleczonych jest już 157 tys. osób. Od soboty przybyło ich ponad 1800.

W Lombardii zanotowano spadek zgonów; podczas gdy w sobotę było ich 67, w niedzielę – 33. Nie zmieniła się dzienna liczba kolejnych przypadków zakażeń; znów wyniosła 210. Zmniejsza się ona natomiast w Mediolanie, gdzie przybyło ich tylko 13. Prawie 60 procent wszystkich nowych zakażeń w kraju rejestruje się nadal w Lombardii.

13 następnych infekcji wykryto w stołecznym regionie Lacjum, w tym eight w Rzymie.

Na Sardynii nie stwierdzono ani jednego zgonu na COVID-19, ani żadnego nowego zakażenia. Od pięciu dni wyzerowana jest liczba nowych zakażeń w Umbrii.

Dane potwierdzające poprawę sytuacji w całych Włoszech ogłoszono na trzy dni przed kolejnym złagodzeniem obowiązujących od ponad trzech miesięcy restrykcji. Od three czerwca można będzie swobodnie podróżować między regionami. Zniesiony też zostanie wymóg kwarantanny dla osób przybywających z krajów strefy Schengen i z Wielkiej Brytanii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *