Podvodníci si chtěli vydělat jako hackeři. Použili k tomu běžnou aplikaci na uzamčení počítače – Živě.cz

Několik medializovaných případů napadení velkých institucí ransomwarem zjevně inspirovalo záškodníky, kteří si chtěli vydělat podobným způsobem, ale asi neuměli programovat. Namísto nějakého vlastního sofistikovaného ransomwaru se totiž rozhodli vydírat prostřednictvím běžné aplikace na uzamčení počítače. Kupodivu ale hodně lidí nachytali

Jednoduchý program Lock My PC slouží jako alternativní řešení pro uzamykání počítače. Na rozdíl od systémového uzamknutí znehybní i myš, znepřístupní USB porty, DVD mechaniku a znemožní se přihlásit jiným uživatelským účtem. Právě tento volně dostupný prográmek se stal nástrojem pro vydírání. 

Klepněte pro větší obrázek 
Požadavek na zadání hesla po uzamknutí počítače aplikací Lock My PC

Vyděrači jej začali různými způsoby distribuovat mezi oběti. Nejčastěji formou falešné technické podpory, kdy po technicky neznalých uživatelích vyloudili vzdálený přístup do počítače za účelem nutné bezpečnostní aktualizace. Oběti pochopitelně pocházely z USA, kde je řešení problémů přes telefon naprosto běžné. Vyděrači se vydávali za technickou podporu Microsoftu, Googlu a dalších známých softwarových firem, informuje Bleeping Computer.

Následovala instalace Lock My PC, uzamknutí počítače a vydírání: když oběť pošle peníze, útočníci poskytnou kód pro odblokování. 

V zákeřném byznys plánu ale tito „hackeři“ nepočítali s tím, že se jim do toho vloží autoři zneužívaného softwaru a obětem poskytnou způsob, jak počítač odemknout i bez placení podvodníkům. Softwarová firma FSpro Labs, která za prográmkem stojí, zveřejnila na svém webu návod, jak počítač v případě potřeby odblokovat. Zamezila rovněž dalšímu bezplatnému stahování programu.

Rozhodně se nejednalo o nějakou malou akci, o čemž svědčí jak reakce FSpro Labs, tak množství příspěvků na webu technické podpory Microsoftu. Nás v Česku se tento případ sice přímo netýká, ale je to ukázka, že „hackerem“ se může stát dnes kdekdo i bez znalosti programování. Stačí jen základní znalosti o funkčnosti softwaru a především pak kombinace drzosti, lstivosti a vynalézavosti, jak se dostat k počítači oběti. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright Zitub.com 2020