Sony bojuje s vlastnou konzolou: Predražené komponenty tlačia cenu Playstation 5 hore – Gamesite.sk

Možno preto Sony vyčkáva, čo urobí Microsoft.

Okolo konzoly Playstation 5 je stále ticho. Áno, vieme jej oficiálny názov a aj to, akými funkciami nás ohromí, no Sony ju stále oficiálne neukázalo a dokonca ani neprezradilo, kedy ju ukáže. A to je dosť divné, vzhľadom na to, že už o niekoľko mesiacov má byť v obchodoch. Podľa magazínu Bloomberg však na to existuje veľmi dobrý dôvod.

Sony má totiž veľké problémy s cenou niektorých komponentov pre svoju novú konzolu. Konkrétne sa tu bavíme o stabilnej dodávke DRAM a NAND čipov za prijateľnú cenu. Spoločnosť má preto veľké problémy s určením konečnej ceny Playstation 5 konzoly. Podľa ľudí z blízkeho okolia výroby tejto konzoly totiž IBA výroba stojí približne 450$ a je teda zrejmé, v akej cenovej hladine sa bude konzola hýbať. Jedno je však isté: 399€ pri vydaní to zjavne nebude.

Podľa redaktora Bloombergu Mochizukiho Sony väčšinou určuje finálnu cenu svojho hardvéru niekedy vo februári v roku, kedy má konzola prísť na trh, no tentokrát budú pravdepodobne s rozhodnutím čakať do poslednej možnej chvíle a možno s ním budú čakať aj na Microsoft. A práve to vraj stojí za neustálym odkladom rozhodnutia o finálnej cene. Sony totiž zatiaľ netuší, za akú sumu bude Microsoft predávať Xbox Series X a nevedia ani to, či Microsoft popri vydaní Xbox Series X chystá vydať aj lacnejšiu variatu konzoly s kódovým označením Lockhart.

Okrem drahých NAND a DRAM čipov robí Sony vrásky na čele aj cena chladiaceho systému konzoly, ktorý je „nezvyčajne nákladný“ oproti minulosti. Na druhej strane to však môže znamenať, že Sony berie chladenie konzoly a hluk, ktorý vydáva konečne vážne. Sony taktiež údajne zrušila niekoľko funkcií Playstation 5 a to práve kvôli tomu, aby sa suma za výrobu jednej konzoly nedostala na extrému hranicu.

Dobrou správou pre hráčov však je, že podľa Bloombergu zatiaľ koronavírus nemal žiaden vplyv na prípravu produkcie novej konzoly, no to sa môže zmeniť, pokiaľ sa šírenie vírusu nedostane pod kontrolu.

Len pre lepší prehľad: Výroba Playstation 4 konzoly stála pri vydaní približne 381$ a konzola sa predávala za oficiálnu cenu 399$, čo znamená, že konzola bola po zarátaní nákladov na vývoj, marketing a ďalšie položky dotovaná spoločnosťou Sony. Preto sa dá očakávať, že Playstation 5 bude v najlepšom možnom prípade stáť 499$/499€.

Sony má údajne taktiež plány vydať novú verziu Playstation VR, ktorá by mala prísť na trh tesne po vydaní konzoly Playstation 5.

Uvidíme, kto teda prelomí mlčanie. Microsoft má výhodu v tom, že už svoju konzolu verejnosti oficiálne ukázal a nikto sa nebude diviť, ak by s oficiálnou cenou prišiel až počas výstavy E3. Naopak Sony účasť na E3 odmietla a preto sa predpokladá, že k oficiálnemu predstaveniu konzoly príde ešte pred touto výstavou.

Ďalšou zaujímavosťou je však vyjadrenie herného analytika Daniela Ahmada, ktorý potvrdil zdroje týchto informácií a taktiež prezradil, že odhaduje výrobnú cenu Xbox Series X na 460$, čo by znamenalo, že finálna cena oboch konzol bude pravdepodobne rovnaká.

Zdroj: Bloomberg

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *