Te aplikacje wycofano z Google Play. Uważaj na te zagrożenia! [lista – 15.02.2020] – Gazeta Pomorska

Użytkownicy smartfonów z androidem korzystają z aplikacji Google Play, w której znaleźć można wiele aplikacji. Jak się okazuje, nie wszystkie są bezpieczne. Zobaczcie, których aplikacji lepiej unikać.

Te aplikacje wycofano z Google Play. Ważne informacje dla użytkowników Androida

Użytkownicy urządzeń z androidem powinni sprawdzić, czy nie zainstalowali niebezpiecznych aplikacji, które mogą przejąć konto na Facebooku czy Google. Autorzy tych niebezpiecznych aplikacji zadbali o odpowiednie oceny i ich liczbę. Google usunęło już zgłoszone programy.

Na liście najwięcej jest aplikacji, które mają wpływać na płynne działanie urządzeń z androidem. W części aplikacji na telefony wyposażone w system Android wykryto również tzw. trojana o nazwie Joker. Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które bez zgody użytkownika rejestruje go w płatnej subskrypcji, która pobiera pieniądze z konta bankowego użytkownika. Wśród takich niebezpiecznych aplikacji są m.in. komunikatory.

Kliknij w listę poniżej, aby poznać nazwy aplikacji >>>

Te aplikacje wycofano z Google Play – aplikacje typu stalkerware

W ostatnich tygodniach Google ostrzegało użytkowników i zablokowało także 7 popularnych aplikacji typu stalkerware. Te aplikacje mogą podsłuchiwać, podglądać za pomocą kamery, przeglądać zdjęcia, czytać SMS-y a także uzyskać dostęp do innych urządzeń, z którymi połączony jest smartfon.

Użytkownik może się nawet nie zorientować – aplikacje typu stalkerware wyglądają jak te, które służą poprawie bezpieczeństwa, np. poprzez obserwowanie poczynań pracowników czy dzieci.

Kliknij w listę poniżej, aby poznać nazwy aplikacji >>>

Te aplikacje wycofano z Google Play. Te aplikacje wykradały informacje

Trzy niebezpieczne aplikacje Camero, FileCrypt i callCam wykradały między innymi takie informacje, jak lokalizacja, poziom naładowania baterii, pliki na urządzeniu, lista zainstalowanych aplikacji, informacje o urządzeniu, dane z aparatu, robienie zrzutów ekranu czy dane sieci Wi-Fi. Aplikacje wykorzystywały krytyczną lukę w zabezpieczeniach systemu Android przynajmniej od marca 2019 roku.

Niebezpieczne aplikacje mogły zbierać także dane z aplikacji na smartfonie. Trend Micro wymienia programy takie jak WeChat, Outlook, Twitter, Facebook, Gmail, czy Chrome.

Wideo

News Reporter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X