Windows 10 má dostať vybrané novinky chystaného Windows 10X – Aktuality.sk

Home windows 10X už nie je najmä pre hybridy, má sa uplatniť aj na klasických počítačoch.

Po zmene stratégie ohľadne operačného systému Home windows 10X, ktorý už nemá byť primárne určený pre špeciálne hybridy, ale najmä bežné počítače (notebooky) sa mnohí začínajú vcelku právom pýtať, aká bude skutočná budúcnosť celého ekosystému Home windows.

Potenciálne novinky Microsoftu v skratke:

  • Home windows 10 zrejme dostane vybrané funkcie, ktoré boli pôvodne chystané len pre Home windows 10X
  • Okrem iného zrejme pôjde o spúšťanie (vybraných) aplikácií v izolovanom prostredí kontajnera
  • Vylúčené nie sú ani ďalšie zmeny, napríklad úprava (zjednodušenie) mechanizmu Home windows Replace
  • Home windows 10X sa už má uplatniť najmä na notebookoch, mohol by predstavovať konkurenciu pre Chromebooky s „odľahčeným“ Chrome OS

Microsoft naďalej prízvukuje, že neplánuje systémom Home windows 10X jedného dňa nahradiť súčasný Home windows 10, čiže obe vetvy systému by mali vedľa seba koexistovať. Na druhej strane však net Windowslatest.com upozornil, že to v praxi neznamená, že nebudú medzi nimi existovať určité „prieniky“.

Dokonca to podľa dostupných informácií vyzerá tak, že Home windows 10 by mal získať viaceré vybrané funkcie, pôvodne skúšané práve pre Home windows 10X.

ilustračná snímka

Čítajte aj


Chystaný Home windows 10X sa vraj nikdy nezadýcha, Microsoft sľubuje vylepšenie…

Home windows 10X sa niekedy interne označuje aj ako „Home windows Lite“ a práve toto označenie by ho malo vystihovať. Kým Home windows 10 predstavuje „plnohodnotný“ systém určený pre všetky kategórie používateľov, Home windows 10X by mali oceniť najmä tí, ktorí hľadajú čo najľahšie ovládanie i servisovanie systému. V tomto smere má byť Home windows 10X hlavným vyzývateľom pre platformu Chrome OS od Google.

Chystaný Home windows 10X ponúka napríklad kompletne prepracované používateľské prostredie aj ovládanie. Samotné používateľské prostredie Home windows 10 sa však kompletne meniť nemá, hoci Microsoft plánuje vykonať viaceré úpravy v dizajne.

Windows 10 (ilustračná snímka).

Čítajte aj


Detailnejší pohľad na nové menu Štart vo Home windows 10

Súčasťou týchto zmien je však aj prepracovaný aktualizačný mechanizmus Home windows Replace.

Viaceré zmeny, ktoré celý proces aktualizovania systému zjednodušujú, by sa mohli preniesť aj do základného Home windows 10. Podrobnosti ale zatiaľ chýbajú.

Ďalším dôležitým elementom, ktorý by sme mali mať možnosť využiť aj v základnom Home windows 10, je takzvaný kontajner na spúšťanie aplikácií. Malo by ísť konkrétne o win32 kontajner, ktorý by mohol predstavovať novú bezpečnostnú funkcionalitu systému Home windows 10.

Podstata kontajnera spočíva v tom, že v princípe ide o „malý virtuálny stroj“, v rámci ktorého je spúšťaná príslušná aplikácia. Beží tak v plne izolovanom prostredí (takzvaný sandbox), takže prípadné problémy s ňou (vrátane bezpečnostného narušenia) neovplyvňujú celý operačný systém.

Windows 10 (ilustračná snímka).

Čítajte aj


Microsoft ukázal, ako vylepší súčasný Home windows 10

Samozrejme, dôležité je zaistiť čo najväčšiu svižnosť a kompatibilitu aplikácií bežiacich v takýchto kontajneroch a tu stále existujú nemalé rezervy. Zrejme však nepôjde o bežný spôsob spúšťania aplikácií, ale skôr o možnosť využitia takéhoto režimu – podobne ako keď si napríklad zvolíme špeciálne parametre pri behu aplikácie v rámci režimu kompatibility alebo spúšťame aplikáciu „Ako administrátor“.

V tejto súvislosti sa tiež hovorí o implementovaní systému rozpoznávania aplikácií s „dobrou a zlou reputáciou“, ktorý by mal aspoň čiastočne zabrániť inštalovaniu problémového softvéru.

Ilustračná snímka

Čítajte aj


Home windows 10 čoskoro dostane novú bezpečnostnú funkciu

Zatiaľ nie je jasné, kedy by mohli byť tieto novinky (a možno aj ďalšie) vložené do pôvodného Home windows 10. Druhá veľká aktualizácia systému Home windows 10 však bude opäť skôr menšou a servisnou, preto to skôr vyzerá na vydanie „21H1“ pre rok 2021.

Alebo možno Microsoft vybrané funkcie dodá priebežne formou akéhosi aktualizačného balíka. Aj o tejto možnosti dodávania noviniek do systému sa hovorí stále hlasnejšie.

News Reporter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X