Znika podział na „nowoczesne” i „klasyczne” aplikacje Windows. UWP i Win32 stają się jednością – Spiders Web

Projekt Common Home windows Platform stracił swój sens. Szkoda jednak by było, by zestaw nowoczesnych frameworków i API przepadł na rzecz ciut archaicznych klasycznych rozwiązań. Na szczęście tak się nie stanie.

Wraz z rosnącą popularnością ultramobilnych urządzeń typu iPhone i iPad szybko się okazało, że Microsoft nie ma właściwie żadnej propozycji dla programistów chcących tworzyć aplikacje dla urządzeń podobnego rodzaju – ale z Windowsem na pokładzie. Tak zwane aplikacje Win32 (jest to nazwa niewłaściwa i umowna – ale się przyjęła) wykorzystują mechanizmy projektowane z myślą o desktopach i laptopach. Nie o stale połączonych z Siecią energooszczędnych urządzeniach z małymi, dotykowymi wyświetlaczami.

Tak powstał zupełnie nowy mannequin aplikacji, stworzony specjalnie dla Home windows eight o nazwie Metro/Trendy i który został rozwinięty w Windowsie 10 jako Common Home windows Platform. Nowoczesny framework zapewniał pięknie skalujące się interfejsy – od telefonicznego aż po duże desktopowe monitory – i kulturę pracy przystosowaną do nowoczesnego, ultramobilnego świata. Jest tylko jeden drawback.

Microsoft przegrał walkę o telefony i tablety. Home windows Telephone i Home windows 10 Cell wylądowały na śmietniku historii, a tablety Floor Professional – i ich klony od partnerów Microsoftu – zostały zredukowane do roli malutkich laptopów z odczepianą klawiaturą i dotykowym interfejsem. Liczba powodów by którykolwiek deweloper chciał wykorzystać Common Home windows Platform znacząco się zmniejszyła.

Zmniejszyła – tak. Ale UWP nadal ma wiele przewag nad Win32. Poznajcie Venture Reunion.

A te bez wątpienia są użyteczne również i w przypadku klasycznych przenośnych urządzeń z Windowsem, takich jak ultrabooki czy wspomniane wyżej hybrydowe tablety. Nowoczesne kontrolki, skalujący się interfejs, kontrola uprawnień aplikacji i szeroko rozumiana energooszczędność czy kultura pracy są równie przydatne w telefonach komórkowych, co w notebookach. Jak więc przekonać twórców aplikacji do korzystania z Common Home windows Platform, a zarazem by wpoić im że nie muszą już ich dostosowywać do najsłabszej formy, jaką jest system na telefony?

Zdecydowano, że wpajać im tego nie należy. Ogłoszona na konferencji Construct 2020 inicjatywa Venture Reunion uwalnia platformę UWP od jej zamkniętego ekosystemu, pozwalając twórcom aplikacji na dowolne mieszanie elementów Home windows API (Win32) i UWP w ich tworach. Programy tworzone w C++, WPF, Home windows Types, UWP, WebView 2 (Chromium) czy React Native mogą być rozwijane o dowolny ingredient dostępny w dowolnej obsługiwanej platformie deweloperskiej i w ramach modelu interfejsu WinUI 3.0.

microsoft project reunion

To oznacza, że budowanie nowoczesnych aplikacji na Windowsa nigdy nie było tak łatwe. Co więcej, Venture Reunion – co szczególnie ważne – pozwala też rozwijać się istniejącym aplikacjom, które teraz bez przepisywania ich na nowo mogą zyskiwać kolejne nowoczesne moduły. Warto przypomnieć, że jednym z największych problemów w popularyzacji UWP była konieczność przepisywania klasycznych aplikacji na nowo – a mało który deweloper skłonny był wyrzucić lata – a czasem i dekady – swojej pracy do śmietnika, tylko po to, by było nowocześnie.

Venture Reunion to w mojej subiektywnej ocenie najważniejsza – ex equo z usprawnieniami dla Fluid Framework – z nowości zakomunikowanych deweloperom w ramach dedykowanej im konferencji Construct 2020. Na dziś trudno sobie wyobrazić bardziej przyjazny dla twórców aplikacji system od Windowsa. A przecież to zawsze przekłada się na korzyści dla użytkowników końcowych w postaci jeszcze lepszych aplikacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *